Moda ve Abiye . anne-baba-cocuk-egitimÇocuklarımızın eğitiminde ne temel rol aslında biz anne ve babalara düşmektedir. Neticede, daha ilk okuldan; hatta, kreş döneminden itibaren çocuklarımızı yönlendiren ve şekillendiren bizleriz. Bu doğrultuda, bizler ne kadar bilinçli olur ve çocuklarımızı doğru bir şekilde yönlendirir isek, bu durum gelecekte ki eğitimlerinin şekillenmesini ciddi anlamda etkileyecektir. Peki, neler yapılması gerekir?

Her şeyden önce, planlı olmalısınız. Çocuğunuz eğitime yeni başlamış olsa da, lise seviyesinde olsa da, geleceğe yönelik planlar yapmalı ve bu doğrultuda çocuğunuzun eğitim serüvenini şekillendirmelisiniz. Bunun yanı sıra, çocuğunuzu çok iyi analiz etmeli ve eğitim açısından hangi alana yatkın olduğunu iyi bilmelisiniz. Ancak bu şekilde çocuğunuz için doğru bir eğitim planı yapabilir, onun isteklerini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Eğer, bu şekilde çocuğunuzu tanıyarak ve onun isteklerini de ön planda tutarak geleceğe yönelik her adım için planlı hareket eder iseniz, çocuğunuz çok daha bilinçli ve çok daha etkili bir eğitim sürecine sahip olacak, bu sayede geleceğe çok daha emin adımlarla gidebilecektir.

Advertisements